Praženica

Slovenská kuchyňa - Praženica

Praženica alebo miešané vajíčka je výborné jedlo na raňajky. Pozná ju asi každý Slovák aj keď patrí medzi tradičné recepty z Anglicka (známe "hamm and eggs"). Asi častejšie si robíme miešané vajcia, než volské oko, či? Asi kto ako. Ja milujem praženicu, kŕmili ma ňou už v útlom detstve. Vajcia sme mali od vlastných sliepok, mali neskutočne oranžové žĺtka. Otec ich jedával aj surové, podľa vzoru Karla Gotta, ktorý tvrdil, že zje denne surové vajce na podporu hlasiviek. Napriek tomu, radšej miešané. Miešané s cibuľkou, so slaninkou, so šunkou, s klobáskou, so špenátom ... To už idem mimo tému. Praženica:

praženica

Príprava - Praženica so slaninkou

Postup: Na praženicu potrebujeme 2-5 slepačích vajec, maslo, soľ. Najjednoduchší recept znie: na panvici rozpustíme PL (polievkovú lyžicu) masla, pridáme tri rozbité vajcia (bielka aj žĺtka bez škrupiny) a miešame na miernom ohni, kým sa vytvorí praženica. Náš dnešný recept je spestrený o slaninku. Preto vynecháme maslo a postup prípravy trocha pozmeníme. Praženica so slaninkou: na panvici vysmažíme na kocky nakrájanú slaninku na škvarky. Ideálna je prerastaná zaúdená slanina (anglická, oravská a pod.) Miešame dokiaľ slaninka pustí dostatok vlastnej masti a obelie resp. ešte chvíľku dlhšie pokiaľ nadobudne zlatistý odtieň. Vtedy pridáme rozbité vajcia a miešame až vznikne praženica. Hustota praženice je na zváženie, niekto má rád redšiu, iný hustejšiu. Pre deti je potrebné urobiť hustú praženicu (samozrejme nie so slaninou :), aby nekonzumovali surové vajcia. Tie môžu byť problémom pre alergikov. Praženicu nakonic jemne osolíme (pozor ak je slaná slanina) a podávame s chlebom, alebo iným pečivom. Ak preferujete delenú stravu, tak bez všetkého. Ak ste vegetariáni, tak bez slaniny. No a vegáni bez praženice.

Vylepšenia: osobne nemám rád praženicu s cibuľkou, ale skoro všetci moji príbuzní a známi, ktorí vajcia jedávajú, si túto verziu pochvaľujú. Nech. Robí sa to podobne ako so slaninkou. Na masti, masle speníme cibuľku a zalejeme rozbité vajcia a vymiešame praženicu. Niekto cibuľku nakrája nadrobno, niekto na kolieska, niekto dá len trochu a niekto dá hafo, takže má cibuľu s vajíčkami. Lepšia verzia je praženica so šunkou, na kocky nakrájaná šunka sa jemne osmaží na masle, na to sa zabijú vajíčka a urobí sa praženica. Skúsili ste už praženicu z iných než slepačích vajec? Je to zaujímavé, určite odporúčam.

Suroviny

Fotorecept

praženica
Osmažíme slaninku
praženica
Pridáme vajcia a miešame
praženica
Hotová praženica so slaninou